Magamról

A kezdetek

Egy angoltanár, különösen egy magántanár feladata nem egyszerűen az, hogy segítsen minél tökéletesebben elsajátítani az angol nyelvet. A fő cél, hogy a magánórák hozzájáruljanak ahhoz, hogy külföldön (anyanyelvi környezetben) is gond nélkül helyt tudj állni, legyen szó munkáról vagy tanulásról. Fontos ezért, hogy mindig a konkrét terveidet szem előtt tartva állítsa össze az angolórák tananyagát. Használható tanácsot persze elsősorban az tud adni, aki maga is végigjárta ezt az utat. Több mint 12 évvel és öt országgal a hátam mögött talán szerénytelenség nélkül mondhatom, hogy van miből merítenem ...

Komolyabb nyelvtudásra először középiskolában tettem szert. Mivel angol-magyar két tanítási nyelvű gimnáziumba jártam, heti 14 órában tanultam angolul és több anyanyelvű tanárom is volt. Ennek köszönhetően, még az érettségi előtt letettem az egyik legnívósabb, nemzetközileg elismert angol nyelvvizsgát, a Cambridge English: Proficiency-t , újabb nevén a C2 Proficiency-t, majd a felsőfokú „C” típusú állami angol nyelvvizsgát, az ORIGÓ felsőfokú komplex nyelvvizsga elődjét, ami a kéttannyelvűs érettségin kötelező tárgy volt.

A közgazdász

Tanulmányaimat a PTE Közgazdaságtudományi Karán folytattam. Üzleti-gazdasági angoltudásom jelentős részét egyetemi éveim alatt szereztem. Három mesterképzési szakom közül az egyik ugyanis interkulturális üzleti kommunikáció volt. Maga az elnevezés nem túl szerencsés, mert a képzés üzleti kommunikáción és tárgyalástechnikán felül fajsúlyosabb világgazdasági témákat is érintett. Az oktatás angol nyelven folyt, anyanyelvű tanárok bevonásával.

Harmadéves koromtól kezdve sokat tartózkodtam külföldön. Ösztöndíjasként fél évig Írországban a Galway-i Egyetemen (National University of Ireland, Galway) tanultam. Negyedéven részt vettem Bécsben a WU (Vienna University of Economics and Business) nemzetközi nyári egyetemén. Ötödéven Helsinki következett, ahol elvégeztem egy szemesztert a Helia-n (Haaga-Helia University of Applied Sciences). Hazatérve letettem a Gazdasági Nyelvvizsga Központ felsőfokú üzleti angol vizsgáját, a BGE felsőfokú komplex üzleti szaknyelvi vizsga elődjét. A diplomát követően menedzsment konzultánsként Bécsben a United Nations Industrial Development Organisation-nél, azaz az UNIDO-nál kaptam állást.

Fotó: London látképe a Tower-hídról, Anglia. A kép illusztrációként szolgál Pragmatic Tutor (angoltanár / magántanár) weboldalán.
Fotó: © User:Colin / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

A geológus

Az ENSZ-nél, akkor még közgazdászként, környezetvédelmi projekteken dolgoztam. Ez adta az ötletet, hogy visszaüljek az „iskolapadba” és komolyabban elkezdjek foglalkozni a természettudományokkal. Miután letettem az IELTS Academic nyelvvizsgát,* ösztöndíjjal felvételt nyertem a Cambridge-i Egyetemre (University of Cambridge). A Natural Sciences Tripos-nak köszönhetően angliai négy évem alatt belekóstolhattam számos tudományterületbe (a matematikába, fizikába, kémiába, geológiába és az ökológiába). Végül a geológia mellett döntöttem. Immáron geológusként Norvégiában kaptam állást egy vezető nemzetközi klímakutató intézetben, ahol több mint négy évig dolgoztam.

* Sok egyetemen csak két évesnél nem régebbi nyelvvizsga-bizonyítványt fogadnak el.

Az angoltanár

A külföldön töltött több mint 12 év alatt rengeteg tapasztalatra tettem szert, amit angoltanárként igyekszek minél teljesebb mértékben kiaknázni. Bár fő célom tanítványaim gyakorlati angoltudásának fejlesztése, érettségire, nyelvvizsgára való felkészítést is vállalok. Legyen szó külföldi ösztöndíj- vagy munkalehetőségről, tapasztalatból tudom, hogy az érvényesüléshez nem elég jól beszélni angolul, annak formális keretek között bizonyítékát is kell adni.

Magánóráimra elsősorban, de nem kizárólagosan, gimnazisták, egyetemisták és friss diplomások jelentkezését várom, akik már legalább egy erős alapfokú nyelvtudással rendelkeznek.

Angolóráimról itt olvashatsz bővebben.